Szkolenie podstawowe strażaka ratownika OSP

Zgodnie z zatwierdzonym przez Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie rocznym planem szkolenia, w sobotę 15 lutego w wolsztyńskiej komendzie rozpoczęło się "Szkolenie podstawowe strażaka - ratownika OSP".

Szkolenia te, organizowane są cyklicznie od kilkunastu lat w pierwszej połowie roku. Skierowane są dla członków ochotniczych straży pożarnych chcących pozyskać niezbędną wiedzę pożarniczą i umiejętności przydatne podczas podejmowanych działań. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku nie brakowało chętnych. W wyznaczonym terminie do organizatorów wpłynęło blisko 50 skierowań, z których finalnie wyłoniono grupę 40 osób - zgodnie z obowiązującymi przepisami i określonymi limitami miejsc. Warto zaznaczyć, że sporą część osób stanowią kobiety, które od lat ochoczo podejmują się strażackiej profesji.

W sobotę, kursanci zapoznali się z zasadami na podstawie których przeprowadzone zostanie szkolenie jak i z infrastrukturą wolsztyńskiej jednostki. W dalszej części dnia przystąpiono do zajęć teoretycznych, mających na celu zaznajomienie słuchaczy z podstawowymi zagadnieniami stosowanymi w pożarnictwie. W niedzielę natomiast, oprócz kolejnych zajęć teoretycznych, przystąpiono również do praktyki, stawiając na zaznajomienie się ze sprzętem pożarniczym oraz ćwicząc różne sposoby rozwijania i zwijania odcinków wężowych.

Na 40-osobową grupę strażaków ochotników z całego powiatu czeka teraz kilka miesięcy ciężkiej pracy. Okres ten, zakończy się egzaminem, po którym kursanci uzyskają kwalifikacje do udziału w działaniach ratowniczo - gaśniczych.


  • IMG-20200216-WA0001
  • IMG-20200216-WA0003
  • IMG-20200216-WA0004
  • IMG-20200216-WA0006
  • IMG-20200216-WA0009

Opracowanie: asp. Waldemar Wielgosz

Zdjęcia - OSP Tuchorza