Szkolenie z zarządzania wodą na miejscu działań dla członków OSP Obra

W sobotę 13 października, strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Obrze spotkali się nad Jeziorem Świętym, aby zwiększyć swoją wiedzę w zakresie zaopatrzenia wodnego oraz zarządzania środkiem gaśniczym na miejscu działań.

W związku z powyższym, na miejscu zjawili się również przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie: asp. Waldemar Wielgosz oraz mł. asp. Konrad Siwiński. Szkolenie rozpoczęto od części teoretycznej, podczas której prowadzący wyjaśnili podstawowe pojęcia związane z użytkowanymi układami wodno-pianowymi, sposobami dostarczania oraz magazynowania środka gaśniczego jak i metodami zarządzania wodą.

Bogatsi o wiedzę teoretyczną, ćwiczący przystąpili do praktyki. Polegała ona między innymi na zobrazowaniu różnic wydatków wody w zależności od sposobu zasilania pojazdu pożarniczego. Zbudowano punkt czerpania wody, zwracając uwagę na wiele istotnych elementów. Ponadto, sprawiono wydajny system przetłaczania. Po blisko dwóch godzinach pracy, znalazł się również czas podsumowanie i wysnucie wniosków.

Jak pokazały ostatnie tygodnie, właściwe zarządzanie wodą jest jednym z kluczowych elementów działań gaśniczych. Cieszy fakt, że ochotnicze jednostki widzą potrzebę szkoleń i zgłębiania wiedzy. Dziękujemy za zaproszenie, organizację oraz właściwie spożytkowany czas!


  • 20191013_1
  • 20191013_2
  • 20191013_3
  • 20191013_4
  • 20191013_5
  • 20191013_6

Opracowanie: asp. Waldemar Wielgosz

Zdjęcia: OSP Obra