Półmetek szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego

W sobotę 28 września, w wolsztyńskiej jednostce straży pożarnej rozpoczęło się "Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków-ratowników OSP".

Przez dwa dni, kilkunastu druhów z jednostek ochotniczych straży pożarnych z Obry, Przemętu, Starej Tuchorzy oraz Kluczewa, pod okiem funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wolsztynie podwyższali poziom swojej wiedzy w zakresie ratownictwa technicznego. Część teoretyczna szkolenia została przeprowadzona w sobotę. Tego dnia, kursanci mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem stosowanym w tej jakże trudnej i rozbudowanej dziedzinie. Niedziela natomiast upłynęła pod znakiem kilkugodzinnej praktyki, na pozyskanych do tego celu wrakach samochodów. Tematami przewodnimi były niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa, organizacja działań z zakresu ratownictwa drogowego, budowa pojazdów osobowych, sprzęt stosowany podczas zdarzeń komunikacyjnych oraz metody wykonywania dostępu do poszkodowanych wraz z ich bezpieczną ewakuacją. Zwrócono również uwagę na medyczne aspekty podejmowanych działań.

Przed kursantami dwa tygodnie przerwy, które poświęcą na samodoskonalenie. Wszystko po to, aby 12 października ponownie pojawić się w siedzibie tutejszej komendy, i z większą wiedzą zgłębiać kolejne techniki i metody działań. W niedzielę 13 października przystąpią do egzaminu, składającego się z części teoretycznej jak i praktycznej.


  • 20190929_1

Opracowanie/zdjęcia: asp. Waldemar Wielgosz