Pożar Stodoły - Solec Nowy

     Dnia 10.03.2019r o godz.: 22:05 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie otrzymał formatkę z CPR Poznań o pożarze drewnianej stodoły w miejscowości Solec Nowy (gm. Przemęt). Dodatkowe informacje zawarte w zgłoszeniu – maszyny rolnicze w środku, baloty słomy i drewno opałowe, bardzo bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych. To bardzo poważnie brzmiące zgłoszenie o wysokim stopniu zagrożenia.

     Natychmiast na miejsce zadysponowano odpowiednią ilość jednostek. Na miejsce udała się Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z Wolsztyna oraz Ochotnicza Straż Pożarna ze Świętna, Kębłowa, Moch i Kaszczoru. W zdarzeniu udział brało łącznie 8 zastępów Straży pożarnej.

     Pierwsze jednostki, które dotarły na miejsce i przeprowadziły rozpoznanie potwierdziły tylko wcześniej uzyskane informacje – pali się drewniana stodoła w której znajduje się duża ilość drewna opałowego, kilka balotów słomy i maszyny rolnicze (rozrzutnik). Najbliższe budynki mieszkalne znajdują się około 10m od pożaru.

     Natychmiast przystąpiono do działań w natarciu na palący się obiekt aby uniknąć zagrożenia dla budynków mieszkalnych. Akcja była utrudniona ze względu na drewniana konstrukcję stodoły oraz dużą ilość materiałów palnych w środku. Podano 3 prądy w natarciu i pożar opanowano. Elementy konstrukcji, które zagrażały przewróceniem się zostały rozebrane. Najważniejsze , że w tym przypadku nikt nie ucierpiał. Właściciele jednak ponieśli spore straty. Przyczyny powstania pożaru wyjaśnia KP Policji w Wolsztynie.

 

Opracował: mł. asp. Kędziora Jakub

Zdjęcia: Wolsztyn112